W tym blogu (cokolwiek miało by to oznaczać, w sumie) znajdziecie zbiór notatek z wyjazdów. Jest w tym trochę bałaganu! Będzie tu zarówno sporo fragmentów zawierających informacje krajoznawcze i praktyczne jak i zupełnie nic nie znaczących.

środa, 28 marca 2012

Wypadek - analiza przypadku

Dane wstępne: Polska, Beskid Niski, grupa 10 osób, 1 przewodnik; początek stycznia; temperatura -20°C, wieje silny wiatr; jest dużo kopnego śniegu, jest godzina 17.00; wycieczka narciarska wyruszyła tego dnia o godzinie 7.00 przeszła już około 30 GOT; wycieczka znajduje się w lesie bukowym (nie na drodze); do najbliższej wioski jest około 7 km w dzikim terenie; nie ma zasięgu GSM, wycieczka zjeżdża po zalesionym stoku, uczestnicy są dość rozproszeni. Podczas zjazdu jeden z uczestników „nie wyrobił się” i uderzył z dość dużą prędkością w drzewo. Leży w śniegu i się nie rusza.
1. Ocena zagrożenia.

zagrożenie stwierdzone
postępowanie
efekt
zagrożenia obiektywne


niska temperatura
odpowiednie ubranie
rozdanie ciepłych napoi
skupienie razem
ognisko
zagrożenie częściowo zażegnane
nadal obecne
wiatr
jw
jw
ciemność
wyjęcie i zapalenie latarek
jw
śnieg
nic
nadal obecne
zagrożenia subiektywne


brak kwalifikacji
= narty
= jeden przewodnik

zdjęcie nart
nic

zagrożenie zażegnane
nadal obecne
zmęczenie
odpoczynek/postój
podanie ciepłych napoi
jedzenie
zagrożenie częściowo zażegnane
emocje
zdecydowane podjęcie akcji ratunkowej
jw
 
WNIOSKI: AKCJA RATUNKOWA PROWADZONA W SYTUACJI NIEBEZPIECZNEJ

2. Ocena liczby poszkodowanych. Konieczne jest przeliczenie wszystkich uczestników i ocena ile osób w danym momencie jest poszkodowanych. W tym samym czasie mógł się pojawić „dodatkowy” poszkodowany.
Dane: Są wszyscy uczestnicy. Okazuje się że oprócz osoby leżącej po zderzeniu jest jeszcze jedna uczestniczka która zgłasza że nie czuje palców u lewej stopy.

WNIOSKI: MAMY DWÓJKĘ POSZKODOWANYCH